Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CET/1.0/no DST' instead in /home/platne/c10/public_html/reumatoidalne-zapalenie-stawow.pl/com/include/commax.class.php on line 492

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CET/1.0/no DST' instead in /home/platne/c10/public_html/reumatoidalne-zapalenie-stawow.pl/com/include/commax.class.php on line 493

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CET/1.0/no DST' instead in /home/platne/c10/public_html/reumatoidalne-zapalenie-stawow.pl/com/include/commax.class.php on line 582
Gonartroza - ból kolana

Gonartroza

gonartroza

Ból kolana podczas wchodzenia po schodach lub wstawania z pozycji siedzącej to mogą być objawy gonartrozy – choroby zwyrodnieniowej układu kostnego. Do pierwszych objawów choroby zalicza się ból w stawach kolanowych w wymienionych sytuacjach i uczucie „przeskakiwania” w kolanie. Na dalszym etapie choroba powoduje opuchliznę stawu, wyczuwalne trzeszczenie. Czasem pojawia się tzw. torbiel Bakera i zanik mięśnia czworogłowego uda.

Jakie są przyczyny powstawania gonartrozy?

Do pierwotnych przyczyn gonartrozy zalicza się urazy stawu kolanowego takie jak zapalenie stawu, uszkodzenie łękotki lub odkładanie się wapnia. Na chorobę najczęściej zapadają ludzie po 50-tym roku życia, ale można ona dotyczyć także osób młodszych. Do rozwinięcia się choroby może się przyczynić choćby otyłość powodująca nadmierne obciążenie układu kostnego, w szczególności właśnie stawów kolanowych. Ze statystyk wynika, że na gonartrozę częściej chorują kobiety niż mężczyźni, na trzy panie dotknięte chorobą przypada tylko jeden pan. W przypadku mężczyzn przyczyną pojawienia się choroby często jest konieczność wykonywania pracy w pozycji stojącej. Choć uprawianie sportu i dbanie o kondycję fizyczną przyczynia się do zachowania sprawności ruchowej do późnych lat starości to osoby uprawiające sport wyczynowo znajdują się w grupie ryzyka zachorowaniem na gonartrozę. Zwiększenie prawdopodobieństwa zwyrodnień stawów kolanowych obserwuje się także u osób chorych na inne choroby takie jak żylaki nóg i hemofilia.

Diagnozowanie

Najczęstszym lekarzem pierwszego kontaktu w przypadku wystąpienia objawów choroby jest chirurg. Powinien on skierować on pacjenta na badania obrazowe, np. wykonanie zdjęcia RTG lub badania USG stawów. Na ich podstawie można zdiagnozować chorobę. Dalszym leczeniem gonartrozy powinien się zająć ortopeda.

Leczenie

U osób u których rozwój choroby nie jest bardzo zaawansowany stosuje się leki przeciwbólowe i sterydowe leki przeciwzapalne. Czasem konieczny jest mało przyjemny zabieg odsysania z chorego stawu zgromadzonego płynu. Poprawę stanu zdrowia można osiągnąć dzięki uczęszczaniu na zabiegi rehabilitacyjne, gdzie zostaną dobrane dla chorego ćwiczenia adekwatne do jego stanu zdrowia. Czasem zaleca się podpieranie się kulami w trakcie codziennych zajęć w celu zmniejszenia obciążeń stawów. W przypadkach, w których choroba zdążyła się rozwinąć i doprowadzić do dużych uszkodzeń stawu stosuje się leczenie chirurgiczne. Możliwa jest wymiana części lub całości stawu na endoprotezę. Zabieg choć poważny i rozległy jest wykonywany dosyć często i jest metodą, która skutecznie i długotrwale poprawia jakość życia chorego.

Komentarze czytelników

Damian
Do pierwotnych przyczyn gonartrozy zalicza się urazy stawu kolanowego, takie jak zapalenie stawu, uszkodzenie łąkotki lub odkładanie wapnia... brak słów jak takie bzdury można napisać.... poczytajcie najpierw coś przed pisaniem.
10 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.