Suplementacja przy RZS – kolagen na stawy

Schorzenia obejmujące stawy najczęściej prowadzą do ich degradacji. W przypadku chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów walka z objawami jest często bardzo trudna, ponieważ nie znamy przyczyn ich występowania, dlatego też nie można wyeliminować choroby w zalążku. Jednak aby uzyskać lepsze rezultaty, oprócz leków zapisanych przez lekarza, warto stosować także specyfiki wspierające pracę stawów – najlepszym wyborem będzie skorzystanie z tych bazujących na kolagenie.

kolana

Kolagen to biało tkanki łącznej, które jest głównym składnikiem ścięgien, chrząstek stawowych, także występuje w tkance łącznej kości, skórze czy w rogówce oka. Zależnie od miejsca występowania oraz funkcji kolagen dzieli się na 8 typów, przy czym ten występujący w stawach to kolagen typu II.

Z wiekiem jego ilość zaczyna jednak zanikać, co powoduje postępujące starzenie się organizmu objawiające się między innymi w większych bólach stawów, ponieważ kolagenu na chrząstkach jest coraz to mniej, co z kolei przekłada się na ścieranie się nawierzchni chrząstki stawowej. Jednak, jak zostało już zaznaczone na wstępie, na kondycję stawów ma wpływ też wiele innych czynników, w tym schorzenia takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe, ponadto na bóle narażone są osoby intensywnie uprawiające sporty oraz przeciwnie – prowadzące siedzący tryb życia.

Aby zapobiegać występowaniu chorób stawów, a także aby uśmierzać ich przebieg, zaleca się wobec tego stosowanie specyfików wykorzystujących kolagen typu II. Wspomaga on regenerację stawów i pozwala chrząstce stawowej na prawidłową pracę. W rezultacie dolegliwości takie jak ból, sztywność stawów, przykurcze zostają złagodzone lub też znikają całkowicie. Regularne stosowanie środków tego rodzaju powoduje, że bóle stawowe są znacznie rzadsze, dodatkowo także poruszanie się nie sprawia już tak dużego problemu, dlatego można z powodzeniem wrócić do swoich ulubionych prac domowych czy uprawiania sportów, oczywiście, bez przemęczania stawów.

Jakie suplementy wybrać?

W sprzedaży znajduje się szeroka gama różnego rodzaju specyfików przeznaczonych na stawy. Największą popularnością cieszą się wśród nich preparaty kolagenowe, które zawierają najczęściej hydrolizowany kolagen naturalny, a także składniki wspomagające organizm w produkcji kolagenu, na przykład witaminę C, ponadto mangan, glukozaminę, kwas hialuronowy.

Preparaty tego rodzaju można zakupić w formie tabletek i kapsułek, które należy zażywać najczęściej 2-3 razy dziennie zgodnie ze wskazaniem producenta. Można również znaleźć w sprzedaży środki przeznaczone do stosowania miejscowego w formie kremów, maści oraz żeli, które nie tylko koją ból stawów, ale również wspierają ich regenerację, ponieważ naturalny kolagen posiada również zdolność pobudzania produkcji kolagenu w organizmie, a tym samym przyczynia się do uzupełniania jego ubytków w stawach.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o preparatach kolagenowych przeznaczonych do stosowania miejscowego na stawy, pomocne informacje znajdziesz pod adresem: http://www.lagenko.pl/blog/kolagen-na-stawy-lagenko-pl/.

Komentarze czytelników

Masz więdzę na temat RZS? Podziel się nią z innymi w komentarzach. Dziękujemy! :)

Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.