Z wizytą u reumatologa

Ból mięśni i stawów nie zawsze musi dotyczyć osób starszych. O ile reumatyzm kojarzy się przede wszystkim z chorobą występującą u osób w podeszłym wieku, o tyle warto podkreślić, iż w medycynie wyróżnić można ponad dwieście różnych chorób reumatycznych, które dotyczą także ludzi młodych. Niektóre choroby są na tyle specyficzne, że do dnia dzisiejszego nie stwierdzono wyraźnych przyczyn ich powstawania.

Główne objawy chorób reumatycznych

Choroba reumatyczna charakteryzuje się przede wszystkim bólem oraz obrzękiem stawów. Dotyczy to w większości przypadków stawów rąk, kolan oraz śródstopia. Na samym początku choroby, ból i obrzęk dotyczą z reguły jednego stawu, jednakże w miarę postępowania reumatyzmu, choroba zajmuje stawy znajdujące się po obu stronach ciała. Inne objawy, które powinny nam sygnalizować wystąpienie choroby reumatycznej, to przede wszystkim: bóle mięśni, stany podgorączkowe, ogólne zmęczenie oraz brak apetytu. Stan przewlekły choroby reumatycznej skutkuje procesem zapalnym błony maziowej, która wypełnia wewnętrzną część stawów. To z kolei prowadzi do zniszczenia stawów, a także tkanek stawowych.

Kiedy z wizytą u reumatologa?

Początkowe, charakterystyczne objawy choroby reumatycznej powinny być dla nas pierwszym sygnałem do zasięgnięcia porady specjalisty - reumatologa. Do takich objawów należy przede wszystkim: przewlekły ból, powodujący ograniczenie ruchu, a który może być przyczyną choroby stawów. W przypadku procesu zapalnego zajmowane są kolejne stawy, a choroba reumatyczna rozszerza swój zasięg. Innym, charakterystycznym objawem jest sztywność stawów, występująca szczególnie nad ranem. Towarzyszy temu bardzo często puchnięcie stawów, które skutkuje trudnością utrzymania pewnych przedmiotów w ręku. Istotnym sygnałem jest również zniekształcenie, zaczerwienienie, a także podwyższenie temperatury wokół stawów. Osobom cierpiącym na reumatyzm towarzyszy stan podgorączkowy, który utrzymuje się przez dość długi okres czasu. Typowe jest także pewne ograniczenie ruchowe w ciągu dnia.

O czym warto pamiętać?

Mimo, iż znaczny wpływ na wystąpienie choroby reumatycznej ma podłoże genetyczne, niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa w tym wypadku styl życia, jaki prowadzimy. Na rozwój choroby reumatycznej wpływ ma w głównej mierze siedząca, nieruchoma praca przed komputerem, brak aktywności fizycznej, a także otyłość. Kiedy choroba reumatyczna zostaje już rozpoznana, konieczna jest zmiana trybu życia. Wskazane jest zatem rozpoczęcie rehabilitacji, wprowadzanie regularnych ćwiczeń, a także ułożenie odpowiednio zbilansowanej diety. Leczenie obejmuje przede wszystkim dostosowanie właściwej terapii, niwelującej ból oraz hamującej rozwój choroby. Musimy pamiętać o tym, że jest to terapia długoterminowa, prowadzona najczęściej przez całe życie.

Komentarze czytelników

Masz więdzę na temat RZS? Podziel się nią z innymi w komentarzach. Dziękujemy! :)

Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.